wtorek, 07 marzec 2017 17:52

Krystian z Ogrodnika najlepszy w Konkursie „Dwa oblicza Pułaskiego” Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Krystian z Ogrodnika najlepszy w Konkursie „Dwa oblicza Pułaskiego”.
28 lutego 2017 roku odbył się pierwszy etap V edycji Konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa oblicza Pułaskiego” skierowanego do młodzieży szkół średnich z całego województwa mazowieckiego. Do tegorocznego udziału zgłosiło się 105 osób z 23 placówek oświatowych z całego Mazowsza, wśród których znaleźli się uczniowie Maja Skomiał z klasy I LOa i Krystian Czubak z klasy III Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie. Do I etapu V edycji konkursu ostatecznie przystąpiło 88 uczniów z 22 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa mazowieckiego. 
Organizatorami konkursu są Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Dowódca fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat polsko-amerykańskiego bohatera walk niepodległościowych – Kazimierza Pułaskiego, patrona muzeum i okrętu, upowszechnianie wiedzy historycznej oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków. V edycja konkursu, zbiega się z Jubileuszem 50–lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, który przypada w 2017 roku. Nagrodą główną w konkursie dla 2 zwycięzców jest udział w 5-dniowym rejsie szkoleniowym jachtem Marynarki Wojennej RP po portach Morza Bałtyckiego w dniach 7-11 sierpnia 2017 r., wspólnie z członkami Załogi ORP „Gen. K. Pułaski”. Niezwykłą przygodą dla 20 zwycięzców II etapu konkursu jest udział w 4-dniowej wycieczce do Trójmiasta i udział w Wielkim Finale konkursu w Porcie Wojennym w Gdyni oraz na fregacie ORP „Gen. K. Pułaski”. 
Zebranych uczestników I etapu Konkursu przywitała dyrektor Muzeum mgr Iwona Stefaniak, następnie uczniowie przystąpili do pisania testu sprawdzającego znajomość min. biografii Kazimierza Pułaskiego, zawartości ekspozycji muzealnej zgromadzonej w Warce oraz części marynistycznej dotyczącej Marynarki Wojennej RP . Młodzież miała także okazje zwiedzać ekspozycję zgromadzoną w Muzeum oraz przylegający do pałacu park. 
Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki w rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego, czyli 6 marca 2017 roku. Do II etapu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowała 52 uczniów. Pierwsze miejsce z wynikiem 51 punktów zajął uczeń „Ogrodnika” Krystian Czubak.
Serdecznie gratulujemy Krystianowi i życzymy podobnego sukcesu w II etapie, który odbędzie się w kwietniu.
(JS)

Read 269 times Last modified on środa, 08 marzec 2017 17:55
f t g
Copyright 2017 - Custom text here